EN social social social

no women no art - nie ma sztuki bez kobiet

Stowarzyszenie NWNA

23-10-2013

Ostatni Festiwal No Women No Art

Dziękujemy za 6 lat Festiwalu No Women No Art

18 października zakończyła się szósta edycja Festiwalu No Women No Art, którego tematem przewodnim były miejsca i pamięć. Po sześciu latach działania z żalem podjęłyśmy decyzję o zamknięciu Festiwalu z powodów czysto finansowych. Festiwal przechodzi więc do historii/ herstorii, ale my mamy nadzieję, że zarówno Festiwal, jak i realizowane w jego ramach działania pozostaną w pamięci naszych odbiorców i odbiorczyń.

Przez  6 edycji Festiwalu zaprezentowałyśmy w Poznaniu twórczość blisko 200 artystek i artystów; zorganizowałyśmy ponad 170 wydarzeń i projektów artystycznych, w tym ponad 35 z zakresu sztuk wizualnych, około 10 teatralnych, blisko 40 filmowych, około 10 literackich, blisko 20 muzycznych i prawie 15 modowych, a w ramach programu No Women No Art Dzieciom, realizowanego od 4. edycji Festiwalu, zrealizowanych zostało blisko 25 wydarzeń.

Te 6 lat to seria wzruszeń, radości, inspiracji, satysfakcji, świetnych spotkań, anegdot, a nawet afer kryminalnych. Przez pierwsze 3 lata skupiałyśmy się na prezentowaniu twórczości kobiet, potem wyszłyśmy w miasto angażując artystki w akcje dedykowane mieszkańcom i mieszkankom Poznania. Z Kiosku Kultury Poli Dwurnik na Ratajach wysyłano kartki pocztowe do rodzin i przyjaciół/ek Poznanianek i Poznaniaków mieszkających na całym świecie. W „bARTerze” z Elą Jabłońską wymieniano się na wiersze i skarpety. Skradziono nam dwumetrowego dmuchanego tulipana autorstwa Julii Curyło i spalono instalację na Starym Marychu, wydzierganą na szydełku przez Olek. Widownia Kina Muza na pewno nie zapomni seansu „Pepperminty” w reżyserii Pippilotti Rist z Eweliną Guzik jako odtwórczynią głównej roli. Każda kolejna nagroda dla spektaklu „Komornicka. Biografia Pozorna” prezentowanego w Teatrze Ósmego Dnia przepełnia nas dumą. Festiwal zmieniał się i ewoluował, co roku zaskakując pomysłami skierowanymi do publiczności, która nieczęsto jest docelowym odbiorcą wysokobudżetowych Festiwali. Starałyśmy się być festiwalem bez barier, nie szafowałyśmy nazwiskami, nie tworzyłyśmy zbędnego dystansu, z artystkami wolałyśmy spotykać się przy stole, niż w konferencyjnych salach. Do udziału w programie zapraszałyśmy artystki, których działania cenimy – niezależnie od tego czy debiutowały, czy cieszyły się już uznaniem publiczności. Nasz pozornie niszowy charakter spotkał się z dużym poparciem i sympatią mediów, dzięki którym o naszych działaniach wiedziała cała Polska.  Poznanianki i Poznaniacy dwukrotnie (w 2010 i 2011 roku) nominowali nas do nagrody Białej Pyry Roku - zdaniem czytelników i redakcji Gazety Wyborczej wyróżniały nas: „pomysłowość, społeczna wrażliwość i działanie w rytm pulsu miasta”.

O minionych sześciu latach mówimy z dumą i satysfakcją, niemniej ostatnie edycje Festiwalu rozrosły się zarówno programowo, jak promocyjnie do skali, na którą nie stać Festiwalu o budżecie opiewającym na niespełna 80 tys złotych. Szacowany na bazie doświadczenia organizatorek z pracy przy innych festiwalach budżet  powinien wynosić ok. 300 tys. Wkład Urzędu Miasta Poznań, który zawsze był bazowy dla organizacji tego Festiwalu osadzonego w miejskim kontekście, w tym roku wynosił 58 tys. zł, z dotacji Urzędu Marszałkowskiego otrzymałyśmy 10 tys. zł, a jedynym w tym roku sponsorem była firma Solar, która jest z nami związana od trzeciej edycji. To z nimi udało nam się wyprodukować 2 serie bannerowych toreb, z motywami wizerunkowymi Moniki Drożyńskiej i Poli Dwurnik. Patrząc z boku i nie znając realiów produkcji, kwota 80 tys. może się wydawać dużą, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że obejmuje ona produkcję całego programu: honoraria artystek, koszty transportu, noclegów i wyżywienia, wynajem i transport kopii filmowych, wynajem sal na wydarzenia, zakup materiałów do produkcji wystaw i warsztatów, promocję oraz wiele innych kosztów. Wynagrodzenia osób pracujących przy tym festiwalu mają symboliczny wymiar i mieszczą się w przedziale 500-2000 zł bruto za cały rok pracy.

Jeszcze przed rozpoczęciem 6.edycji Festiwalu postanowiłyśmy, że dłużej nie jesteśmy w stanie nadrabiać brakujących kwot prośbami i sympatią osób, instytucji i firm, które przez lata udostępniały nam swoje dobra i usługi - często za darmo, albo na bardzo preferencyjnych warunkach. Bardzo im za te lata dziękujemy – bez ich wsparcia rozwój festiwalu i realizacja często pionierskich projektów z pewnością nie byłby możliwy.  Wiemy, że nie poddałyśmy się bez walki, przez ostatnie lata mnóstwo energii i czasu poświęcałyśmy na poszukiwanie prywatnych i instytucjonalnych sponsorów. Próbowałyśmy szukać ich samodzielnie, organizowałyśmy dedykowane im wydarzenia, współpracowałyśmy z agencją poszukującą inwestorów, próbowałyśmy też finansowania społecznościowego poprzez portal wspieramkulture.pl - bez skutku. Mimo braku finansowych efektów nasze działania promocyjne i marketingowe docenione zostały na targach Kultura-Biznes-Efektywność, do których zostałyśmy zakwalifikowane obok takich inicjatyw jak Karuzela Cooltury, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, TR Warszawa, Bałtycki Teatr Tańca czy Festiwal Malta. Ubiegłoroczna identyfikacja wizualna Festiwalu zaprowadziła nas na galę rozdania prestiżowych nagród Klubu Twórców Reklamy, na której znalazłyśmy się obok największych agencji wizerunkowych w kraju. Niestety, z bliżej nieokreślonych nam przyczyn nasze osiągnięcia wizerunkowe i PR-owe nie miały przełożenia na współpracę ze Sponsorami.

Nie jesteśmy w stanie dłużej organizować Festiwalu wykorzystując sympatię przyjaciół i partnerów naszej idei, nie chcemy też ograniczać naszych działań do takiego momentu, kiedy mogłybyśmy zniknąć z kulturalnej mapy miasta. W obliczu braku perspektyw na poprawę sytuacji budżetowej festiwalu podjęłyśmy więc bardzo trudną i smutną dla nas decyzję o zakończeniu działalności Festiwalu po jego szóstej edycji.

Jednocześnie zapewniamy, że nie kończymy działalności stowarzyszenia,  będziemy chciały kontynuować poszczególne inicjatywy rozpoczęte w ramach Festiwalu, być może rozpocząć nowe, nie mamy tym samym zamiaru znikać z kulturalnego pejzażu miasta i dalej będziemy się zajmować promocją artystek potwierdzając nasze powtarzane od 6 lat hasło: „nie ma sztuki bez kobiet”.

Zamykając działalność Festiwalową bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy nas wspierali i dzięki którym Festiwal mógł się rozwijać:

Dziękujemy naszym artystkom, dzięki którym nasz program był tak różnorodny.

Dziękujemy osobom zaangażowanym w pierwsze edycje Festiwalu: Ani Pięcie, Magdzie Korcz, Marice Zamojskiej, Monice Tyneckiej, Kindze Grudzień, Kasi Fik, Ani Głowińskiej, Natalii Markwitz- Grzyb i dziewczynom ze Stowarzyszenia Konsola.

Dziękujemy Monice Tyneckiej, która dbała o wizerunek graficznych pierwszych 4.edycji festiwalu oraz Kindze Kałużnej i Kasi Augustyniak, które dbały o wizerunek graficzny  ostatnich 2 edycji Festiwalu.

Dziękujemy Magdzie Pilaczyńskiej, Michałowi Mierzwie, Przemkowi Janaszkowi, Zosi Strzeleckiej, Gosi Gurowskiej, Monice Drożyńskiej, Poli Dwurnik i Marii Górnickiej za ich wkład w wizerunek Festiwalu.

Dziękujemy naszym wolontariuszkom i wolontariuszom, którzy rokrocznie wspierali nas na ostatniej organizacyjnej prostej.

Dziękujemy  mediom, dzięki którym o naszym Festiwalu mogła dowiedzieć się cała Polska i każdy mieszkaniec oraz mieszkanka Poznania.

Dziękujemy Press Service za to, że dzięki nim wiedziałyśmy co się o nas pisze w całej Polsce.

Dziękujemy wszystkim osobom i organizacjom, włączonym w nasz program towarzyszący, dzięki którym Festiwalowy tydzień był zawsze tak różnorodny.

Dziękujemy wszystkim naszym partnerom, którzy otwierali przed nami swoje przestrzenie i gościli nasze wydarzenia z entuzjazmem i wsparciem: Kinu Muza, Estradzie, Klubokawiarni Meskalina, Meskalowi, Teatrowi Ósmego Dnia, CK Zamek, Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, Głośnej, Galerii Miejskiej Arsenał, Klubowi Dragon, Concordii Design, Staremu Browarowi i wielu innym.

Dziękujemy firmie Solar, która zawsze wierzyła w ideę naszego Festiwalu i dzięki której wierzyłyśmy, że ze sponsorem umiemy nawiązać prawdziwie partnerskie relacje i tworzyć nową jakość współpracy.

Dziękujemy drukarni MJP, która od pierwszej edycji drukowała nasze materiały promocyjne.

Dziękujemy firmom AMS, Enkredibo, Biało-Niebieska i Led Vision, za to, że nasze materiały wizerunkowe widać było za każdym rogiem. A MPK Poznań za to, w Festiwalowe plakaty wpatrywaliśmy się w tramwajach i autobusach.

Dziękujemy Danucie Strzelczak-Gryciuk, która wraz ze swoimi pracownicami pinowałą naszych PITów, CITów i innych.

Dziękujemy restauracjom i kawiarniom, w których jadali festiwalowi goście, oraz hotelom i hostelom, w których gościli zaproszeni przez nas do Poznania artystki i artyści.

Dziękujemy naszej publiczności, która zawsze z nami była: czy to z przypadku, czy z programem w ręku.

Lista podziękowań jest o wiele dłuższa, znajdziecie ją państwo przeglądając archiwum poprzednich edycji Festiwal. Za każde wydarzenie, które odbyło się w ramach sześciu edycji Festiwalu jesteśmy komuś wdzięczne, żadne z nich  nie mogłoby się odbyć bez dodatkowego wsparcia, za które raz jeszcze dziękujemy.

Zespół No Women No Art