PL social social social

no women no art - nie ma sztuki bez kobiet

Wystawa sztuki współczesnej z Iranu – „Unexposed”

Już 15 kwietnia odbędzie się otwarcie niezwykłej wystawy dzieł młodych, niezależnych irańskich artystek pt. „Unexposed”. Kolekcję 80 prac autorstwa 40 artystek młodego pokolenia, które żyją i tworzą w Iranie, będzie można zobaczyć  w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Wydarzenie wieńczy cykl wystaw w trzech europejskich stolicach. Dotychczas kolekcja została zaprezentowana podczas dwumiesięcznych wizyt w Brukseli i w Atenach. Prace czterdziestu młodych, dyplomowanych artystek stanowią zbiór fotografii, malarstwa, grafiki oraz instalacji rzeźbiarskich. Tematem przewodnim prac jest sytuacja irańskich kobiet. W swoim życiu i pracy twórczej balansują one na cienkiej czerwonej linii – granicy między tym, co dozwolone, a tym, co zakazane.

Wystawa daje polskim odbiorcom wyjątkową okazję poznania irańskiej sztuki współczesnej. – Prace prezentowane na wystawie stworzone zostały przez kobiety, które nie znają świata poza Republiką Islamską. Wybraliśmy te, które z różnych powodów nie mogły być pokazane w kraju artystek. Tak powstał tytuł wystawy „Unexposed” – „Niewystawione” – informuje Fery Malek-Madani, kuratorka wystawy.

Wystawie towarzyszyć będzie cykl spotkań oraz debat poświęconych irańskiej sztuce współczesnej i sytuacji kobiet w Iranie. Wystawę będzie można oglądać do 16 czerwca 2013 roku. Uroczyste otwarcie zaplanowane jest w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie na poniedziałek 15 kwietnia na godz. 18.00. Informacje o wydarzeniach towarzyszących będą na bieżąco publikowane na stronie wystawy, poświęconych jej profilach na Facebook’u i Twitterze oraz portalu solidarniziranem.pl.

Projekt zainicjowała Fery Malek-Madani, Belgijka irańskiego pochodzenia, która założyła działające w Brukseli stowarzyszenie Art Cantara. Celem statutowym stowarzyszenia jest popularyzowanie sztuki Iranu na Zachodzie i tworzenie dialogu między kulturami za pomocą wydarzeń artystycznych.

Więcej informacji:

unexposedeurope@gmail.com