PL social social social

no women no art - nie ma sztuki bez kobiet

Artystki polskie

Artystki polskie

red. Agata Jakubowska,
Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa 2011

 

Stowarzyszenie No Women No Art, promujące twórczość kobiet w sztuce i kulturze z przyjemnością poleca nowe kompendium wiedzy na temat polskich artystek zajmujących się sztukami wizualnymi (malarstwem, rzeźbą, instalacją, sztuką wideo i fotografią).

Książka „Artystki Polskie” prezentuje ich drogi twórcze i osiągnięcia artystyczne na tle przemian społeczno-kulturowych.

Na dzieło składają się ciekawe eseje historyczne i biogramy polskich twórczyń, wzbogacone licznymi reprodukcjami.  Sześć otwierających publikację esejów przybliża sytuację tworzących kobiet, od pierwszej znanej z nazwiska artystki działającej w połowie XVII wieku Zofii Borawińskiej, po najmłodsze twórczynie, urodzone na początku lat 80. XX wieku.  Druga część książki to dwadzieścia sześć biogramów najważniejszych artystek tworzących od końca XIX wieku, czyli od czasu, kiedy mówi się o  profesjonalizacji sztuki kobiet.

Kobietami są nie tylko bohaterki wydawnictwa, ale także autorki esejów i biogramów. Książka została napisana przez najważniejsze badaczki polskiej sztuki, związane z czołowymi instytucjami badawczymi i wystawienniczymi, na czele z Agatą Jakubowską z poznańskiego UAM.

 

Bohaterki publikacji:

Magdalena Abakanowicz, Anna Baumgart, Anna Bilińska-Bohdanowicz, Olga Boznańska, Izabella Gustowska, Elżbieta Jabłońska, Katarzyna Kobro, Jadwiga Sawicka, Katarzyna Kozyra,  Zofia Kulik, Ewa Kuryluk, Natalia LL (Lach-Lachowicz), Maria Ewa Łunkiewicz-Rogoyska,  Jadwiga Maziarska, Teresa Murak, Fortunata Obrąpalska, Paulina Ołowska, Ewa Partum,  Maria Pinińska-Bereś, Joanna Rajkowska, Hanna Rudzka-Cybis, Zofia Rydet, Monika Sosnowska, Zofia Stryjeńska, Alina Szapocznikow

 

Liczba stron: 496

Format: 210 x 270 mm

Oprawa twarda

Premiera 18 marca 2011.