PL social social social

no women no art - nie ma sztuki bez kobiet

Sarah Polley

Kanadyjska aktorka, scenarzystka i reżyserka. Zadebiutowała jako reżyserka w 1999 roku krótkometrażowym „Don't Think Twice”. Kolejnym jej obrazem było „The Best Day Of My Life”, a rok 2001 przyniósł „I Shout Love” z Kristen Thomson, która za rolę w nim otrzymała nagrodę ACTRA, a sam film wyróżniono nagrodę Genie za najlepszą krótką fabułę.

W 2007 roku Polley wyreżyserowała „Daleko od niej” z Julie Christie, Gordonem Pinsentem i Olimpią Dukakis w rolach głównych. Ta adaptacja opowiadania Alice Munro otrzymała dwie nominacje do Oscara (w kategoriach najlepszy scenariusz adaptowany oraz najlepsza aktorka) i wiele wyróżnień, jak choćby Złoty Glob dla najlepszej aktorki (Julie Christie).

Kolejnym filmem wyreżyserowanym przez Polley był „Take This Waltz” z 2010 roku. Ten romantyczny dramat z Michelle Williams, Lukiem Kirby, Sethem Rogenem i Sarą Silverman zadebiutował w konkursie głównym festiwalu filmowego w Berlinie.

Choć filmy napisane i wyreżyserowane przez Polley są stałymi gośćmi filmowych festiwali, a także trafiają do regularnej dystrybucji na całym świecie to jest ona najbardziej znana jako aktorka. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że swoją pierwszą rolę zagrała już w wieku 6 lat. Jej debiutem były „Magiczne święta” z wytwórni Walta Disneya. Zanim skończyła 18 lat zdążyła wystąpić u boku takich gwiazd jak Matt Dillon, Tommy Lee Jones („Wielkie miasto”), Uma Thurman, Robin Williams, Oliver Reed, Eric Idle („Przygody barona Munchausena”), Harrison Ford, czy Julianne Moore („Ścigany”). Kolejnymi rolami, które przyniosły jej nagrody i sławę były m.in. „Słodkie jutro” Atoma Egoyana, „Go” Douga Limana, „Królowie życia” Michaela Winterbottoma, „Życie ukryte w słowach” Isabel Coixet , czy „Świt żywych trupów” Zacka Snydera.

W ojczystej Kanadzie Polley jest także znana ze swojej politycznej działalności i angażowania się w akcje społeczne.

 

HISTORIE RODZINNE – PRZEDPREMIERA

12.10.2013, g. 20.00, Kino Muza, bilety 18/15/12 zł

Prelekcja: dr Anna Śliwińska